2019’da Radyo Sektörünü Neler Bekliyor?

, , Permalink

2019 yılı yaklaşırken yeni yıl boyunca radyo sektörü neler görecek. Radyo sektörünü yeni yılda neler bekliyor? Yeni gelişmeler ve trendler neler olacak? Konu ile ilgili radyo fütüristi James Cridland bir yazı kaleme almış ve 2019’da radyoda ne göreceğiz? Bunları bizimle paylaşmış. Mesleğim radyo tüketimindeki trendlere bakmak, gerçekten geleceğe bakmak değil: belki de şu düşünceleri sunabilirim diyor. Tabi Türkiye’de olacak gelişmeler muhtemelen bunlardan farklı bir seyirde ilerleyecek ama yinede bizim için bir yol gösterici olabilir. Hem onun yaptığı tespitler hemde benim düşüncelerim ile 2019 yılında radyo sektörünü neler bekliyor işte sizlerle…

Sesli asistanlar büyümeye devam edecek

Google’ın ekosistemi Amazon’dan çok daha büyük olsa da, yalnızca Google’ın veya Amazon markalı cihazların satışlarını ölçüyorsanız, Amazon’un hâlâ önemli bir farkı olduğunu görürsünüz. Her ne kadar ülkemizde çok yaygınlaşmamış olsa da yurtdışında günden güne kullanımı artan Alexa için yenilikler kapıda. Henüz Türkçe olarak karşımıza çıkmamış olsa da Alexa, özellikle ABD pazarında çok ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşmış durumda. Diğer yandan Alexa Türkiye için daha önce yazılımcı aradığını duyurmuştu. Buda 2019 yılında çok farklı şeyler bizi bekliyor demek. Çok yakın dönemde Alexa’yı ülkemizde de göreceğimizi tahmin ediyorum. Google Home Hub, Alibaba Tmall Genie, ve diğerleri sayesinde radyoyu farklı yerlerden dinlemeye devam edeceğiz.

Sesli asistan kullanıcıları cihazlarını nasıl kullanıyor?

Radyo daha fazla platformda olmaya devam edecek

İngiltere’de radyo dinleyicilerinin %50’den fazlası AM/FM radyoyu kullanmadı. Radyoyu başka platformlardan takip etti. Norveç 2017 yılında ülke genelinde FM radyoyu kaldırmıştı. Artık ülkede radyo yayınları sadece Dijital Audio Yayınları (DAB) üzerinden yapılıyor. James Cridland radyonun bir platform değil bir çeşit ses programlama tarzı olduğunu savunuyor.

Podcast büyümeye devam edecek

Hala medya tüketiminin küçük bir parçası, ancak yavaş yavaş büyümeye devam edecek. Özellikle 2018 yılı podcast için Türkiye’de güzel bir yıl oldu. 2019 yılında hem Türkiye’de hemde dünyada ilerlemeye devam edecek.

Yeni teknoloji yeni formatlar demek

İngiltere’nin sadece esnaf ve inşaat işçileri için bir istasyonu var. Avustralya’nın 0-7 yaş arası çocuklar için ticari bir istasyonu var. Türkiye’de öğrenci öğretmen radyosu, hukuk radyosu gibi farklı formatlar mevcut.Yeni yılda yeni ve ilginç formatlarla radyo istasyonları görmeye devam edeceğiz.

İnsanlar cep telefonlarında canlı ve doğrusal radyoya aşık olacaklar

Müzik radyoları Spotify ve Youtube’a göre kan kaybetmeye devam ediyor. Konuşma ağırlıklı radyolar podcastlere yenilir mi? Bazı durumlar için konuşma ağırlıklı radyolar podcastlerin gerisinde.

Araç içi multimedya sistemleri daha fazla seçenek sunacak

İster podcast olsun ister Spotify yada geleneksel radyo, radyonun ayakta kalması için daha fazla çalışması lazım. Kullanıcı deneyimini her servis için ön planda tutmak başarıyı getirir. 2019 yılında radyonun daha fazla çalışması ve her alana uygun işler yapması gerekiyor.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir