Mutlaka Dinlemeniz Gereken İnternet Radyoları

, , Permalink

Radyonun kilometre taşlarına baktığımız zaman son yıllar içerisinde ne kadar değişikliğe uğradığını görüyoruz. Son yıllar içerisinde internet radyoları oldukça popüler olmuş durumda. Tarihte bilinen ilk internet radyosu Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi öğrenci radyo istasyonu WXYC, 1994 yılında dünyanın ilk internet radyo yayınını yaptı. Amatör radyo yayıncıları için büyük bir fırsat olan internet radyoları ülkemizde niş bir pazar haline gelmiş durumdadır. Yasal düzenlemeler henüz sonuçlanmamış olsa da yayınlar devam ediyor. Freddie Mercury’nin radyo için “dünya var oldukça, tutkunları olacaktır.” dediği gibi tutkunları kendileri için mecralar değişse de onu sahiplenmeye devam ediyor. Artık frekanslar arasında gezinip radyo dönemi kapandı. Artık internet radyoları popüler. İşte daha önce duymadığınız ama dinleyince seveceğiniz internet radyoları;

1 – OSH RADYO 

Türkiye’nin ilk ve tek öğrenci / öğretmen radyosu, www.oshradyo.com adresinden ulaşabilirsiniz. Kendilerini böyle anlatıyorlar;

Sınava hazırlanan öğrencilere ulaşmak, işlerini kolaylaştırmak için ne yapabiliriz? düşüncesiyle ortaya çıktı radyo fikri. Twitter üzerinden daha önce tanıştığım Mami(Muhammet Tosun) ile ”Türkiye’nin ilk ‘’Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık’’ odaklı öğrenci/öğretmen radyosunu’ ‘ kurma kararı aldık. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 14.02.2015 tarihinde ilk yayınımızı yaptık ve yayın hayatına başladık. Twitter üzerinden soruları cevapladığımız Rehberlik yayınlarının dışında yine Türkiye’de bir ilk olan radyo üzerinden ders anlatımı ‘Radyoders’i gerçekleştirdik.

Android ve Ios uygulamaları var. Sosyal medya etkileşimi oldukça yüksek!

2 – TÜRK RAP FM

Turkrapfm adı ile; Hakan Altuntaş tarafından Aralık 2010’da İstanbul merkezli olarak kurulan tarafsız bir rap radyosudur.

Kendilerini işte böyle anlatıyorlar;

Bu zamana kadar sayısı 100’ü geçik konuk ağırladık, 40’a yakın proje/organizasyonda yer aldık ve ekibimizden neredeyse 70’e yakın kişi geldi geçti. Şuan ise 15 kişilik ekibimiz ile çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz.
2016 Yılında Radyo Akademi ödüllerinde YILIN EN İYİ İNTERNET RADYOSU seçildi.

www.turkrapfm.net adresinden 7/24 Türkçe Rap dinleyebilirsiniz. Yine sosyal medya etkileşimi karasal yayın yapan radyolardan bile çok fazla. İnternet radyoları içerisinde farklılaşarak bir platform haline gelmiş durumdalar. Android ve Ios uygulamaları var. Sosyal medya etkileşimi oldukça yüksek!

3 – STANDART FM

Kendilerini FM dokulu ilk ve tek internet radyosu olarak tanımlıyorlar. Dünyanın her yerinden dinlenen, programcıların programlarını canlı canlı yaptığı, nefes alan, samimi, dinleyicisiyle her an iletişimde olan web’e ‘hapsolmuş’ bir radyo istasyonudur.

www.standart.fm

Android ve Ios uygulamaları var. Sosyal medya etkileşimi oldukça yüksek!

4 – RADYO 1959

Radyo1959, www.radyo1959.com internet sitesi üzerinden yayın yapan dünyanın her tarafından dinlenen bir radyodur. Canlı yayınlar saat 22:00’den itibaren başlıyor. Android ve Ios uygulamaları var. Sosyal medya etkileşimi yüksek olmasada yinede sevilen bir radyo istasyonu.

Kurucularının 1959 doğumlu kadınlardan oluşması dikkat çekici. Kuralları, manifestosu olan ve radyoculuk tutkularını asla bırakmayan bir radyo. Akşam 20:00’den sonra genelde canlı yayınlar var.

5 – RADYO GUSTO

www.radyogusto.net diğer önerdiğim radyolar gibi bir yayın akışı ve ekibi var. Jazz, blues ve rock ağırlıklı müzik çalıyor. Radyo Gusto bağımsız bir internet radyosudur. Sosyal medya etkileşimleri oldukça fazla! Akıllı telefonlar için Tunein üzerinde takip edebilirsiniz.

6 – RADYO GECE

Kültür, sanat, edebiyat ve evrendeki bilumum güzellikleri bünyesinde barındıran Radyo Gece, 2017 yılının son çeyreğinde yayın hayatına başladı. Tamamıyla kolektif bir zihniyetten doğan ve gücünü ruhların azizliğinden alan Radyo Gece, bir radyo olmanın yanı sıra, kitaplık, tiyatro sahnesine çıkan yol, popülist akımların etkisinden uzak eserleri destekleyici olmayı hedeflemiş ve başarmak için tüm varlığıyla çalışacağına söz vermiştir.

Birbirinden çok farklı alanlarda var olan ve uzmanlaşma yolunda emin adımlar atan şahıslar tarafından oluşan Radyo Gece, bu kolektif zihniyeti silsileler halinde genişletip daha da büyümeyi ve daha fazla ruhun derinliğine inmeyi amaç edinmiştir.

www.radyogece.com

7 – RADYO KAFE TURK

www.radyokafeturk.com Karasal yayın yapan radyolardan bile çok daha bir içerik sizleri bekliyor. Kendilerini işte böyle tanıtıyorlar.

Kültürden sanata, Fransızca ve Türkçe gerçekleştirdiğimiz canlı programlarımız ve nezih repertuvarımızla keyifle dinlenen; bizimle birlikte sizlere ulaşmayı hedefleyenlere, değer yaratan çözümler sunabilen genç bir radyoyuz…

8 – PURO FM

Farklı tarzda müzikleri dinleme şansınız var. www.purofm.com adresinden takip edebilirsiniz. Sosyal medya etkileşimleri çok fazla değil ama gerçekten radyoyu çok güzel anlatmışlar.

‘Radyo dinleyen güzel insandır’ diye bir laf vardır. Radyo aslında kitap okumak gibidir, okudukça alışır vazgeçemezsin. Biz de o vazgeçemeyen insanlardanız. Yıllarca süre gelen bu zaman diliminde bir çok efsane ile tanıştık, bir çok efsaneyi dinledik. Radyonun resimlisi yerine resimsizini tercih ettik. Zeki Müren’i duyalım ama görmeyelim sesinde hayallere dalıp gidelim istedik. Saçma sapan hareketler yapmak yerine saçma sapan konuşmalar yapıp gülelim istedik, velhasıl Puro FM internet radyosunu kurma kararı aldık.

Öyle internet radyosu dediğimize bakmayın, bir internet radyosundan daha fazlası var. Sohbetin en samimisi, üzüntünün en gerçeği, saçmalığın en saçması ama her şeyden önemlisi ailenin en çekirdeği olmak için buradayız. Beklentisi olmayan kendi çapında kişileriz.. Daha fazlasını merak ediyorsan bizi dinlemen yeterli.

 

9 – FLOW RADYO

Kendilerini Türkiye’nin ilk ve tek Hip Pop Kültürü radyosu olarak tanıtıyorlar. Yayın akışları, programcılar ve gerçekten seçilmiş playlistler karasal radyoları aratmıyor.

Kendilerini nasıl tanıtıyorlar?

Türkiye ve Amerika’da Hip Hop kültürlerinin etkileşimi, iletişimi ve iş birliği için zemin oluşturan Future Memories Network ağının radyo kuruluşuyuz. Sosyal sorumluluk bilinci ile hareket eden genç, dinamik, devamlı öğrenme ve paylaşmaya açık bir ekibiz. Flow Radyo olarak önemli sosyal meseleleri konu edinirken, konuşulmayanları konuşmayı, sesini yükseltemeyenlere ses vermeyi kendimize görev edindik.

Bir Hip Hop kültürü temsilcisi olarak amacımız, ekolojiden insan haklarına, sosyal sorumluluk projelerinden aktivizme tüm dünyada azınlıkta kalanların, mücadelenin ve dayanışmanın çoğalan sesine katılmak, ve bu sırada sizlerle ilham verici ve kalburüstü müzikler paylaşmak. Hip Hop, Jazz, Blues, Funk, Reggae, Gospel ve Soul müzikleri başta olmak üzere birçok farklı, yeni ve eskimeyen sesleri kulağınıza getiriyoruz. Hem gününüze neşe katmak, hem de dünyada olup bitenleri farklı açılardan ele alıp sizlerle paylaşmak için buradayız.

 

 

BONUS: BİG SES

Big SES Almanya’dan yayın yapan Türkçe Web Radyo. 2016 yılından bu yana yayın hayatına devam ediyor. Avrupa’da yaşayan Türkleri hedef alan radyo kaliteli Türkçe Pop müzik yayını yapıyor ve çok fazla seviliyor. www.bigses.de adresinden ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir