Müzik Keşfetme Servisi Shazam

Shazam müzik keşfetme servisi!

Her ne kadar ben hala müzik keşfetmede ilk sırada radyo istasyonlarının olduğunu düşünsem de; Shazam 2014 yılında finansal açıdan büyük bir sıçrama yaptı ve iyi bir  büyüme gösterdi. Yaptığı yeniliklerle Shazam uygulaması sevenlerini şaşırtmaya devam ediyor. Shazam kısacası uygulamayı bilmeyenler için anlatıyorum duyduğunuz bir parçanın adını size söyleyen basit bir uygulama. Basit olmasına rağmen bize hangi şarkıları beğendiğimizi sunan bir servis aynı zamanda. Bu açıdan da doğal bir veri salama alanı diyebiliriz. Hem gerçek hem de güvenli.

Shazam Android, İPhone, BlackBerry gibi bir çok işletim sisteminde sorunsuz çalışıyor. Shazam uygulaması dünya çapında 50 milyondan fazla indirilmiştir.

Haziran ayında yaptığı yenilikle Shazam‘daki şarkılar, sanatçıların sayfalarında Apple Music’in yüksek görünürlüğü olacak. Shazam’lanan şarkılar böylece direkt olarak Apple Music uygulaması üstünden dinlenebilecek. Bununla birlikte Shazam’da yer alan yeni sanatçı sayfalarıyla uygulamanın aktifliğinin de artması bekleniyor.

Shazam daha öncede mobil ve web deki kapsamlı güncellemesiyle yenilenerek, kullanıcılarının buldukları şarkıları uygulamadan ayrılmadan dinlemesine izin vermişti.. Bunun için yeni bir müzik çalar ekleyen Shazam, popüler online müzik dinleme servisi Spotify ile işbirliğine gitmişti. Gelelim yeni özelliğe;

Shazam Artık Görselleri de Tarayabiliyor

Shazam, son güncellemeden sonra görsel de tarayıp bilgi verebilir hale geldi! Böylece bir dergi kapağı, film posteri, DVD kapağı vb görünce tarayıp ne olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Akıllı telefon ya da tablet kamerasıyla yapılan çekimden sonra tarama yapılıyor ve QR barkodu varsa o da okunabiliyor. Buna uygun içerik ekrana geliyor ve ürün kutusu, oyuncak paketi, dergi, kitap, film afişi, kartpostal gibi içerikler tanınabiliyor. İlk aşamada Disney, Esquire, Sports Illustrated gibi içerik sağlayıcılarla anlaşma yapıldı.

Son dönem içerisinde reklamlarda karşımıza çıkan uygulama yeni bir pazarlama taktiği olmayı da başardı

Henüz yorum yazılmamış

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir